Zakończenie realizacji projektu nr RPMA.01.02.00-14-6209/16 – Płynna biopsja
Z dniem 31.12.2018 Genomed SA zakończył realizację projektu pt. “Opracowanie metod nieinwazyjnej diagnostyki genetycznej i profilaktyki chorób nowotworowych - płynnej biopsji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Rys. Innowacyjne metody diagnostyczne, oparte na technologii sekwencjonowania
nowej generacji: płynna biopsja i klasyczna biopsja - porównanie
W wyniku realizacji projektu:
Opracowano panel diagnostyczny (w technologii NGS) dla pacjentów onkologicznych, oparty zarówno na wolnokrążącym, pozakomórkowym DNA (cfDNA), jak i na DNA pochodzącym z tkanki nowotworowej.
Potwierdzono możliwość wykorzystania biomarkera, jakim jest wolny nowotworowy DNA, do monitorowania przebiegu choroby nowotworowej.
Zmodyfikowano i ulepszono metodykę analizy potencjalnego ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, na podstawie sekwencjonowania całogenomowego.
Powstała platforma internetowa, prezentująca metodę płynnej biospsji i możliwości terapeutyczne, które stwarza wykonanie tego badania oraz umożliwiająca dostęp ekspertów do uzyskanych danych.
Dzięki zakończeniu realizacji projektu Genomed S.A. rozszerzy swoją ofertę diagnostyczną, związaną z diagnostyką onkologiczną i profilaktyką nowotworową, wprowadzając nowe badania w kierunku genetycznego podłoża nowotworu piersi, wykonywane zarówno z materiału utrwalonego (klasycznej biopsji guza), jak i z krwi pacjentki (płynna biopsja).