Rocznie wśród Europejek diagnozowanych jest 270 tys. przypadków zachorowań na raka piersi. Aż 88 tys. umiera. Statystyki związane z zachorowalnością w Polsce też nie napawają optymizmem - notuje się 12 tys. nowych przypadków raka piersi rocznie i ok. 5 tys. zgonów.
Wczesna diagnoza daje bardzo dobre rokowania na wyzdrowienie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. 5 października 2013 r. w Warszawie odbył się Marsz Różowej Wstążki, tym razem pod hasłem: Dbam o siebie dla Ciebie – Przyjdź i przebadaj się! Na uczestników marszu czekało wiele atrakcji, można było m. in. wykonać badania USG i mammografię. Nowością była możliwość rozmowy z lekarzem genetykiem na temat dziedziczenia predyspozycji do zachorowania na raka. Osoby, które odwiedziły namiot poradni NZOZ Genomed. miały możliwość wykonania bezpłatnych badań w kierunku obecności mutacji w genach, które podnoszą ryzyko wystąpienia raka piersi (BRCA1, BRCA2 i CHEK2).
Dzięki takim wydarzeniom podnosi się świadomość społeczna dotycząca profilaktyki raka piersi. Włączamy się w działania edukacyjne, szczególnie w te związane z badaniami i profilaktyką genetyczną. Specjaliści z poradni genetycznej NZOZ Genomed chętnie uczestniczą w takich wydarzeniach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Szacuje się, że ok. 150 tys. Polek jest nosicielkami mutacji w genach podnoszących ryzyko wystąpienia raka piersi i/lub raka jajnika. Dlatego do końca października 2013 r. przygotowaliśmy rabat w wysokości 25% na badania genów BRCA1, BRCA2 i CHEK2.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Marszu Różowej Wstążki (autor: Krzysztof Kostyra)