Sekwencjonowanie genomowe

W genomie każdego człowieka znajdują się 23 pary chromosomów, zawierające około 23 000 genów. Każdy z nas dziedziczy dwie kopie większości genów, jedną kopię od swojej matki i jedną kopię od swojego ojca (wyjątkiem są geny położone na chromosomach X i Y u mężczyzn). To właśnie dlatego często posiadamy wiele cech charakterystycznych podobnych do obojga naszych rodziców.

Zawarta w genomie informacja (w postaci kwasu deoksyrybonukleinowego - DNA) daje nam wiedzę o funkcjonowaniu naszego organizmu, rozwoju chorób, podatności na nie, reakcji na leki (farmakogenomika), czy wreszcie szansie na uzyskanie zdrowego potomstwa. Odczytanie tej informacji (ustalenie sekwencji DNA), odmiennej u każdego z nas, pozwoli zawczasu wykryć błędy i indywidualnie dobrać profilaktykę lub terapię oraz stworzy w nieodległej przyszłości  możliwość naprawy wszystkich wykrytych zmian (mutacji).

Spółka Genomed, dzięki rozwijanej przez siebie diagnostyce opartej na sekwencjonowaniu DNA, będąca pionierem w wykorzystaniu sekwencjonowania genomu pacjenta do celów diagnostycznych może pochwalić się sukcesami na tym polu. Na początku 2013 r. naukowcy i diagności z Genomedu przy wykorzystaniu sekwencjonowania nowej generacji (NGS) zidentyfikowali mutacje będące przyczyną rzadkiej choroby, zwanej  dystrofią obręczowo-kończynową, która może być wywoływana zmianami w ok. 20 genach. Ustalenie podłoża genetycznego choroby umożliwia uniknięcie dalszej, bolesnej diagnostyki, dobór odpowiedniej fizykoterapii i diety, a w przyszłości terapii celowanej.

Genomed jest jedynym na rynku polskim laboratorium, którego zaplecze kadrowe i technologiczne pozwala na realizację zleceń z zakresu sekwencjonowania pełnego genomu ludzkiego, a następnie analizę odczytu. Stopień innowacyjności produktu, który spółka wprowadza na stałe do swojej oferty jest na tyle wysoki, że znacząco przewyższa ofertę innych przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie biologii molekularnej.

W chwili obecnej oferujemy odczytanie sekwencji całego genomu wraz z precyzyjną analizą diagnostyczną dla ponad 400 genów, odpowiedzialnych za najczęściej występujące schorzenia genetyczne, identyfikację istotnych zmian w pozostałych 10 tysiącach genów, związanych z chorobami dziedzicznymi, oraz podanie najważniejszych informacji, dotyczących odpowiedzi na leki (farmakogenomika) i tolerancji pokarmowych (nutrigenomika) w cenie od  9 500 PLN.

Osoby zainteresowane badaniem swojego genomu prosimy o kontakt e-mailowy: genom23@genomed.pl lub telefoniczny: 22 644 60 19, celem ustalenia terminu spotkania z lekarzem genetykiem i przeprowadzenia wywiadu poprzedzającego badanie całogenomowe.

odwiedź nas na facebooku
© Copyright by Genomed S.A. Wykonanie: Delta Interactive